Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

4. 10. 2021 7:28:00
Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

Fundovanou odpověď nabízí tisková zpráva Energetického regulačního úřadu (ERÚ):

O tom, zda dodavatel energií skutečně garantuje stálou cenu na několik let, nerozhodují reklamní slogany, ale znění smlouvy. Někteří z dodavatelů tak například nabízeli fixované produkty, které sice slibovaly neměnnou cenu na další rok, šlo však o smlouvy na dobu neurčitou, které mohou kdykoliv vypovědět, a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit. To také udělali, jakmile ceny energií na burze vzrostly a původní nabídka pro obchodníky přestala být výhodná.

Přestože tato zpráva ERÚ konkrétní prodejce nezmiňuje, např. článek Pojistka proti zdražení energie? Fixace byl jenom trik hovoří zcela jasně:

Počítal jsem s tím, že mám ceny elektřiny a plynu zafixované na příští dva roky. Právě na to mě prodejce před dvěma měsíci nalákal, když mě přetahoval od ČEZu,“ řekl webu Peníze.cz jeden ze zasažených klientů Bohemia Energy.

Jako přes kopírák pak vypadá případ Pana L., o kterém píší Seznam zprávy v článku se všeříkajícím názvem Lidé naletěli na iluzorní fixaci cen energií. Dohnala je právní klička.

Růst cen energií je enormní nejen u nás a zdražení se dříve či později pravděpodobně vyhne málokdo. Přesto mě eticky pochybný způsob jednání pomocí právní kličky a skutečnost, že se o klientech, kteří se cítí podvedení, tolik píše právě v souvislosti s Bohemia Energy, v nejmenším nepřekvapuje. Stačí se podívat na historii firmy, která je spojena s nekalými praktikami:

ERÚ potrestal Bohemia Energy pokutou 300 000 Kč za klamání zákazníků. V nahrávaných hovorech jim měli lhát a vyhrožovali mimo jiné odpojením elektroměru.
https://www.lidovky.cz/byznys/bohemia-energy-dostala-pokutu-za-smejdske-praktiky.A190315_132740_energetika_pev
pokuta od ERÚ 110 000 za podávání chybných informací o konci smlouvy na dobu určitou a tím blokování jejich odchodu ke konkurenci.
https://www.euro.cz/byznys/dalsi-pokuta-pro-miliardare-pisarika-bohemia-energy-blokovala-odchod-lidi-ke-1471274
pokuta 6050 Kč od Bohemia Energy paní, která zrušila smlouvu uzavřenou s podomním prodejcem ještě před započetím dodávek
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dodavky-energie-regulace-pokuta.A190205_455512_ekonomika_are
stovka stížností od LED „zdarma“, přes neoprávněný deaktivační poplatek až po telefonické obtěžování
https://www.vasestiznosti.cz/stiznost/20784/nekale-obchodni-praktiky-firmy-bohemia-energy
pokuta 5,4 milionu Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za pozdě nahlášenou fúzi se společností České Energetické Centrum
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/bohemia-energy-musi-zaplatit-pokutu-5-4-mil-kc-kvuli-fuzi.A160401_113221_ekoakcie_rts

Jako pověstná „třešnička na dortu“ pak působí rozhovor s Martinem Zoubkem, bývalým zemským ředitelem OVB, „hvězdou“ dokumentu Rada nad zlato o nekalých praktikách finančních poradců, kterého nedlouho poté z OVB vyhodili. Azyl totiž pan Zoubek našel u firmy BEplan finanční plánování s.r.o., což je dceřinná firma Bohemia Energy. Na svého nového zaměstnavatele samozřejmě v rozhovoru pěl jen chválu:

Jiřího (Pisaříka, spoluzakladatele Bohemia Energy, pozn.) znám dlouho a oceňuji, jak vybudoval od začátku Bohemia Energy. Je to firma se skvělými moderními technologiemi a může čerpat z portfolia více než milionu klientů, kterým poskytuje služby. Ze všech nápadů, které se kolem mne pohybovaly, mě tento zlákal nejvíce. Takže jsem chtěl vybudovat tým, který tomuto portfoliu chytře a efektivně nabídne třeba nějaké finanční služby.

Pomáhat s nastavováním odměňování v MLM a zároveň poolové sekci, kterou tam máme, školením leadershipu, koučinkem manažerů a hlavně s rekrutingem – to byla vždy moje silná parketa. A je skvělé, že veškeré další činnosti – právní, IT, účetní atd. zaštítí právě Bohemia Energy.

Při pohledu na seznam pokut a stížností se jeden neubrání myšlence, že zkušenosti z OVB nebyly zapomenuty...

Přes všechno zde uvedené bych rád zdůraznil, že Bohemia Energy není zdaleka jediným dodavatelem energií s kontroverzní pověstí, kterému kdy byla udělena pokuta. Tento článek je proto potřeba chápat obecněji jako doporučení si před podpisem smlouvy raději ověřit historii firmy na internetu, její chování k zákazníkům při reklamacích či odchodu apod. To zpravidla napoví více než vzletné sliby na reklamních letácích. Ostatně jak praví lidová moudrost: „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají...“

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Bobek | pondělí 4.10.2021 7:28 | karma článku: 21.52 | přečteno: 649x

Další články blogera

Martin Bobek

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

22.12.2019 v 8:17 | Karma článku: 44.41 | Přečteno: 8955 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Hauserová

Na nás si nepřijdou, máme svoji vlastní měnu!

Doplňkové měny – komplementární k těm oficiálním - mohou fungovat lokálně a pomáhat tak vyrovnávat otřesy ekonomiky. Patří mezi ně i kryptoměny, ale směna produktů může mít i mnoho jiných podob.

16.5.2022 v 8:18 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 193 | Diskuse

Richard Neugebauer

Úrok je jako říční proud aneb ekonomické pokrytectví

Ekonomové se údajně přou, jestli se mají úrokové míry centrální banky nastavit níže, či výše. Potřební potřebují pomoc v podobě levných peněz ...? ...? ... ? .... ? ..........?

15.5.2022 v 15:06 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 226 | Diskuse

Lucia Žárska

Vývoj TOP energetických společností v rámci Evropy od počátku války

Neustále rozebírané téma energetické nezávislosti na Rusku v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině pravděpodobně v následujících letech ještě nabude na závažnosti.

13.5.2022 v 15:09 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 192 | Diskuse

Luboš Smrčka

Trhy se bojí Michla. Není proč

Trhy reagovaly na jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky nervózně a koruna ztratila k euru, dolaru i k dalším měnám. Nepomohlo ani ujištění, že nový guvernér nevidí aktuální důvod měnit sazby.

12.5.2022 v 7:34 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 378 | Diskuse

Eva Kislingerová

Sbohem Chicago, Boeing odlétá

Malá, nenápadná zpráva. Alespoň z českého pohledu vlastně nepodstatná. I když... Zase tak nepodstatná ne. Výrobce letadel Boeing stěhuje svou centrálu z Chicaga (Illinois) do Arlingtonu (Virginia).

11.5.2022 v 19:07 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 387 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2563

Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz