Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

22. 12. 2019 8:17:38
„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

„Ne, dodavatele,“ odpověděl podle hlasu mladý muž, který u vchodu nebyl sám. Jeho netrpělivější kolega totiž zavrčel: „Ať neprudí, otevře a vytáhne SIPO.“

„V žádném případě vás nepustím a jestli sem vlezete, volám městskou policii,“ varoval jsem kontrolory a zavěsil. Bylo mi ale jasné, že tím nic nekončí, protože v domě plném starších lidí se vždycky najde někdo, kdo otevře.

Přiznám se, že jsem na podobné šmejdy vysazený. Jednou už takto příbuzní podlehli prodejcům Bohemia Energy a před lety zase babičce, která měla přes osmdesát, po telefonu prodali „výhodný tarif s mobilem zdarma“. Když tehdy přijel kurýr s telefonem, byl jsem naštěstí u ní a vše okamžitě zrušil.

I z tohoto důvodu jsem se nespokojil s pouhým vyhozením a ve jménu všech „babiček, které nemají vnuky doma“ sjel výtahem do přízemí. Jen co se otevřely dveře, naskytl se mi očekávaný obrázek – dva holobrádci s pochybnými průkazkami a vzorovým SIPO v ruce.

„Pánové, odkud jste a co tu přesně děláte?“

„Děláme kontrolu,“ odpověděl jeden z nich a ukázal mi průkazku se jménem a logem instituce Centrální výběrová řízení (dále CVŘ), o které jsem v životě neslyšel.

„Tak to vám nebude vadit, když si ji vyfotím, že?!“

„Určitě ne, my jsme legální kontrola,“ řekl druhý a podal mi SIPO, na jehož dolní části byly vytištěno logo CVŘ a něco o garanci. Obojí jsem si ofotil a znovu zopakoval, že pokud neodejdou, volám městskou policii.

„To si klidně volejte, neděláme nic nezákonného,“ odpověděl sebejistě a i s kolegou vešli do výtahu a odjel, aby od vrchu obešli celý dům.

Přiznám se, že mě jejich sebevědomý přístup lehce znejistěl. Ne však na dlouho. Stačilo zadat „Centrální výběrová řízení“ do Googlu a během chvilky mě článek na iDnes Energetičtí šmejdi. Domácnosti obchází podvodníci s levnou elektřinou dostal zpátky do obrazu:

Zkušenosti se zástupci Centrálních výběrových řízení mají i obyvatelé vesnic na Litoměřicku. „Přišli na úřad, mávali kartičkami a zaštiťovali se Českou obchodní inspekcí. Já jsem zrovna náhodou četla varování skutečné ČOI, a tak jsem zavolala inspekci a policii. Než přijela hlídka, byli pryč,“ líčí starostka.

Bez dalšího váhání jsem vytočil 156. Než hlídka dorazila, byl jsem zpátky doma. Z okna jsem si všiml, jak hned čtyři „kontroloři“ přešli do vedlejšího domu. Jednoho se ale strážníkům podařilo chytit i se SIPO v ruce. Zazvonili na mně, abych podal vysvětlení. Sešel jsem dolů, kde už „kontrolor“ vysvětloval, že všechno je legální, nic nenabízí a jen kontrolují.

„Když vidím, že na SIPO je kód, tak vím, že je v pořádku. Já mám třeba elektřinu od Bohemia Energy,“ vysvětloval bez známek nervozity mladík, který už měl kupodivu i docela husté vousy. Poslouchal jsem jeho pohádku jen na půl ucha a na mobilu znova hledal článek. Z něho jsem pak přečetl pár vět, abych strážníkům vysvětlil, proč jsem je volal.

„My nejsme žádní šmejdi,“ ohradil se „kontrolor“. „To je bůh ví jaký článek, který nás jenom pomlouvá.“

Strážník si ofotil průkazky a SIPO, na jehož druhé straně byl i seznam dodavatelů energie. Ještě než se vydali zkontrolovat další „kontrolory“, řekl mi, že přímo s CVŘ se sice ještě nesetkal, ale jak jedním dechem dodal: „Oni pořád zkouší něco nového.“

Nic nového to však není, v podstatě se jedná pořád o tu samou písničku: zblbnout důchodce a vydělat na provizích za nového dodavatele:

Z pětice „kontrolorů“ nakonec chytili dva, přičemž z muže s plnovousem se vyklubal jejich vedoucí. Ofocené podklady pak šly spolu s hlášením k posouzení na oddělení přestupků Městského obvodu Poruba.

Za sebe mám ale jasno: když někdo mluví jako šmejd, chová se jako šmejd a tvrdí to o něm i několik nezávislých zdrojů, tak to šmejd prostě je. A naštěstí si to nemyslím jen já, ale i Česká obchodní inspekce, která CVŘ letos udělila pokutu 900.000 Kč.

Závěrem si dovolím jednu prosbu. Pokud se s podobnými „kontrolory“ setkáte, zvolte prosím podobně pro-aktivní přístup jako já a nespokojte se s tím, že s nimi vyrazíte dveře. Babička o poschodí níž to udělat nemusí. A myslím, že není vůbec podstatné, že to není zrovna vaše babička.

Díky

Martin

Autor: Martin Bobek | neděle 22.12.2019 8:17 | karma článku: 44.27 | přečteno: 6897x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Jak se daří sirotkům na Lesbosu?

Článek navazuje na výpověď lékařky z tábora Moria na Lesbosu: "Děti mají měsíce neléčený svrab. Není tam elektrický proud, výjimečně teče voda k hygieně. Místo 3000, tam živoří 17000 osob".

26.1.2020 v 3:18 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 610 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kauza Naama: Míček je nyní na její straně dvorce

Má-li být Naamě Issacharové udělena milost, musí o ni ona sama formálně požádat. To jsou slova mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova z pátku 24. ledna. S upozorněním, že to se zatím nestalo.

25.1.2020 v 22:54 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 136 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy Eberharda Trumlera „Rozumíme psům?“

O psech jsem přečetla čtyři publikace, ale kniha od biologa, vědce, etologa a chovatele psů Eberharda Trumlera, je nejlepší. Autor vlastnil chovatelskou stanici se stovkami psů různých plemen, byl u porodů pěti stovek psů.

25.1.2020 v 20:43 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 205 | Diskuse

Vilém Ravek

Několik vět pro Miloše Zemana.

Miloši Zemanovi se podařilo získat spoustu volebních hlasů, ale hrozí mu, že v učebnici dějepisu získá jen několik málo vět. Aby se to změnilo, musí se něco stát. Třeba další názorový veletoč.

25.1.2020 v 17:09 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 722 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak se píše a fotí kuchařka?

Někdy je to na krev, někdy psina...Někdy jdete domů a sotva funíte, někdy jdete a máte hlad....Ale nakonec to určitě stálo za to...

25.1.2020 v 15:54 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 414 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2535

Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz