Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Porubský les: stromy padají, rozum stojí

21. 01. 2014 2:11:14
Lesopark Porubský les patří mezi nejoblíbenější místa obyvatel Ostravy-Poruby. Můžete zde potkat běžce, cyklisty, procházejí se tu milenci i rodiny s dětmi. Nově k nim přibyli i dřevorubci s pilami. Podívejte se na fotografie, kde stromy padají a rozum stojí...

„Lesní komplex Březí, zvaný též Porubský les, se nachází na katastrálním území Poruba a hraničí s Pustkovcem, Krásným Polem a Vřesinou. Do vlastnictví Města Ostravy patří 62,62 ha, zbytek patří Lesům České republiky a soukromým vlastníkům. V úžlabinách vodotečí se do dnešních dnů zachovala přirozená lesní společenstva jasanových olšin. Lesní cesty, stezky a pěšiny jsou soustavně upravovány pro návštěvníky lesa.“

Tento odstavec jsem si vypůjčil z webu Lesní škola, jehož partnery jsou i město Ostrava!!! a LESY!!!. Pokud se na tento web podíváte, zjistíte, že, že význam Porubskému lesu nepřikládá jen jeden naštvaný bloger, ale i oficiální autority. O to více pak stojí rozum nad tím, co se v lese děje právě teď.

Mezi jedno z nejhezčích míst patří křižovatka pěti cest nedaleko výletní restaurace Myslivna. Údolím protéká potok, jedná se o místo plné vzrostlých stromů. Najdete zde i ohniště, kryté odpočívadlo a hned dva odpadkové koše.

Na mých zamlžených fotkách jeho krása příliš nevyzní. Stačí ale pár kliknutí a naleznete snímky povedenější jako např. zimní album na rajce.cz či celý článek o Porubském lese. Přesnou polohu pak zjistíte na mapách (klikněte na symbol studánky, je tam krásná letní fotografie).

A jak to vypadá dnes? Přesněji v sobotu 18. ledna 2014, kdy jsem pořídil tyto fotografie? Bohužel takto:


Studánka nedaleko křižovatky pěti cest.

Pohled na studánku. Vytěžené stromy jsou vpravo a za mnou.


Nedaleko křižovatky pěti cest. Vzadu je vidět ohniště a kryté odpočívadlo.Pařez čerstvě pokáceného stromu. Pro srovnání mobil, který má 11 cm.

Křižovatka pěti cest. O 150 metrů dále je výletní restaurace Myslivna.

Odpočívadlo, pohled z druhé strany. Studánka vlevo, Myslivna za zády.

Vytěžené stromy na křižovatce.Informační cedule, co zde kdysi rostlo. Zbývá ještě dodat fotku, jak to tu kdysi bylo pěkné...

Jakkoliv nad tím mé srdce dvakrát neplesá, většina lesů na našem území je hospodářská. Respektuji to, protože papír i dřevo zkrátka potřebujeme. Z čistě hospodářského hlediska pak je, mým laickým pohledem, Porubský les dobře spravovaný. Žádné velké holoseče zde nenajdete a nachází se tu i několik lesních školek.

Přesto si kladu otázku, zda konkrétně v tomto lese nepřevažuje zájem společenský nad zájmem hospodářským. Např. městem spravovaná odpočívadla a koše o tom jednoznačně svědčí. Musím se proto ptát, bylo opravdu potřeba tyto krásně vzrostlé stromy vykácet? Byly nemocné? Bylo je potřeba odstranit, aby se mohla obnovit přirozená skladba lesa? Byl ekonomický výtěžek tak velký, že by jej příslušný městský rozpočet nedokázal pokrýt?

Všechny tyto otázky jsou relevantní a jako laik je nejsem schopen fundovaně odpovědět. Přesto se domnívám, že odpověď není ani v jednom případě kladná a jedná se tak jen o další zbytečné ničení přírody, které zrovna v Ostravě nemáme na rozdávání. Na druhé straně lesa se navíc právě staví obchvat - Prodloužená Rudná. Nebylo by lepší mít zde maximum stromů, aby zachytily dopravní znečištění dříve než se dostane do Poruby?

Z mého pohledu občana, kterému záleží na místě, kde žije, se tak jedná o další případ, kdy stromy padají a rozum stojí...

Martin

P.S. Ono je to vlastně nic oproti plánovanému rozšíření Vědeckotechnického parku (VTP), kterým město nejlépe dokázalo, co si o Porubském lese, potažmo přírodě, myslí. Více informací najde v článku o VTP, kde je i mapa jeho rozšíření, na iDNES, v Moravskoslezském deníku nebo ve video reportáži TV Polar.

Autor: Martin Bobek | úterý 21.1.2014 2:11 | karma článku: 17.19 | přečteno: 1087x

Další články blogera

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 727 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství

Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš.

8.12.2023 v 13:49 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 301 | Diskuse

Jiří Mánek

Čína buduje nejrozsáhlejší systém národních parků na světě

Čínský ekonomický tygr na ekologii dříve příliš nedbal. Nyní je vše jinak. Ochrana přírody je dnes v Číně hlavní prioritou. Zelené ambice posledních let udivují, plocha čínských národních parků bude větší než těch amerických.

5.12.2023 v 7:34 | Karma článku: 18.20 | Přečteno: 259 | Diskuse

Petr Borovec

Jak by vypadal život bez fosilné energie?

Článek ukazuje, jak s technologiemi z roku 2023 lze žít v souladu s přírodou. Článek poukazuje na velké problémy, které nečekaně řeší jiné velké problémy. Ukázka ekonomické ekologie. Nemá nic společného s Green Deal od EU.

24.11.2023 v 11:42 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 373 | Diskuse

Milan Smrž

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy racionální byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

19.11.2023 v 17:41 | Karma článku: 7.35 | Přečteno: 266 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.

15.11.2023 v 18:00 | Karma článku: 37.85 | Přečteno: 1365 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2580

Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...