Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Proč je dobré si občas připadat jako blbec

1. 09. 2013 8:18:10
„Kosit? Hrabat? O víkendu a zadarmo? To myslíš vážně?! To bych byl pěkný blbec!“
Kosenka, 2011
Kosenka, 2011

Hned na začátek se přiznám, že výše uvedené věty mi nikdo neřekl. Vůbec bych se ale tomu nedivil. Sám sebe jsem se při různých dobrovolnických pracích někdy ptal, proč to vlastně dělám a připadal si tak trochu jako blbec. Přesto jsem dosud nikdy nelitoval. Proč?

...první a největší odměnou vám jsou lidé, vaši spolupracovníci. V neziskovém sektoru obvykle bývá mezi lidmi hlubší pojítko společného zájmu než jen vydělat peníze. Od toho se odvíjí i pohodovější atmosféra. Pokud někdo tráví svůj volný čas tak jako vy tím, že sbírá petky v lese nebo vymýšlí program na další setkání skautského oddílu, pak má s vámi pravděpodobně nemálo společného.

...druhým plusem dobrovolnictví je otevírání dveří, které byste jinak nikdy neotevřeli. Pokud budete zaměřeni primárně na zisk, jen stěží budete věnovat větší množství času nějaké jiné, s vaší profesí zcela nesouvisející činnosti. Pokud ji ale budete dělat neziskově, budete pravděpodobně mnohem více otevřeni neznámému. Konkrétním příkladem z mého života budiž moderování, o kterém jsem nikdy neuvažoval. Neangažovat se v řečnickém klubu, nikdy bych nedostal nabídky na moderování a ze své profese informatika bych nikdy nepoznal to, o čem mluví herci - jak úžasným dopingem může být potlesk publika.

...třetím bodem je pak dobrý pocit – když jsem např. loni strávil víkend kosením orchidejových luk v Bílých Karpatech, bolel mě sice potom celý člověk, ale měl jsem hřejivý pocit, že jsem udělal něco správného. Nedělal jsem to pro někoho, ale jen pro sebe (pozn. pokud mi někdo dokážete tento altruistický nesmysl vymluvit, budu Vám vděčný, protože jsem z toho kosení vždycky pěkně zhuntovaný).

---

Rád bych se zmínil o ještě o jedné věci, která dobrovolnost svou podstatou zdánlivě popírá – je to jakási profesionalita či chcete-li zodpovědnost. Pokud se rozhodnete do něčeho zapojit, dělejte to vždy tak, abyste obstáli se ctí a dodrželi své závazky. Jen tak totiž můžete naplnit body, které jsem dříve zmínil.

Pokud například při kosení slíbíte, že posečete louku, ale v půlce si řeknete, že přeci nejste takový blbec, abyste v tom vedru tak dřeli a ještě zadarmo, tak zdánlivě o nic nepřijdete. A možná ani skutečně o nic nepřijdete. Možná vás ale chtěl ten člověk, kterému jste slíbili, že louku pokosíte, pozvat večer k táboráku se svými přáteli. Možná jste tam mohli potkat svého budoucího partnera, seznámit se někým, kdo by rád využil vašich profesionálních služeb, poznat někoho kdo... ale vždyť to je jedno. Přeci nejste takový blbec, abyste v tom vedru tak dřeli a ještě zadarmo...

Mám-li nějak svou úvahu zakončit, pak bych řekl, že je dobré si občas připadat jako blbec. Možná, že v ten okamžik zrovna navzdory vší logice právě začínáte psát novou kapitolu svého života. Kapitolu šťastnou, kterou s vámi budou psát lidé, na kterých vám třeba za dvacet let bude záležet více, než si vůbec dokážete představit, kapitolu o věcech, které jste si nikdy ani nedokázali představit...

A možná také ne. Kdyby byla rovnice mezi neziskovostí a štěstím jistá a přímočará, byl by svět plný dobrovolníků. A to není. Naštěstí pro svět se na něm najde i pár pomatenců, kteří se chovají na první pohled nelogicky, i když si kvůli tomu občas připadají jako blbci...


Teorie v praxi aneb několik snímků z kosení Věřňovické louky tento pátek a sobotu. Kromě samotného kosení a hrabání se hrál Bang!, byl táborák a v sobotu jsme i sjížděli Olši.

IMG_2580.JPG
IMG_2581.JPG
IMG_2590.JPG
IMG_2613.JPG
IMG_2619.JPG
IMG_2621.JPG
Autor: Martin Bobek | neděle 1.9.2013 8:18 | karma článku: 20.92 | přečteno: 1156x

Další články blogera

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 727 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Míka

Jak na elitním diskuzním serveru NYX chybí diskuze

Server NYX bývá popisován jako elitní, protože pro přístup do diskuzí je nutné získat schválení. Mezi uživateli je mnoho odborníků z různých oborů včetně zaměstnanců České televize a jiných médií.

9.12.2023 v 20:06 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 235 | Diskuse

Michael Pálka

Ty dětské cesty za poznáním....

Mají patrně všechny něco společného. Přípravu. A protože se jedná o děti a jejich bezpečí a vybavení, je starost rodičovská veliká, ba převeliká...

9.12.2023 v 19:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Monika Plocová

Klobouk dolů

„Potřebuju pomoct.. Pomůžete mi?“ Ten hlas v telefonu mi byl povědomý. „Tady Věra...Pamatujete si na mě?“. Ano, jasně Věra, došlo mi. Mám ji na Facebooku a občas zahlédnu, jak se jí daří.

9.12.2023 v 15:41 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 291 |

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXVI. (Laetus Adventus & Chanuka sameach)

Všem láskyplným duším vinšuju mírumilovné svátky, ať již je nazývají či světí jakkoli, k tradičnímu protestsonetu letos připojuji i novou čmáranici.

9.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 29.30 | Přečteno: 425 | Diskuse

Filip Vracovský

Rusové na Olympiádě ? Měla se dávno zrušit, nebo ....

Nesobotně, aktuálně... Račte vstoupit, ale za nic neručím.... a peníze za čas zmařený čtením vrátit neumím...

9.12.2023 v 8:08 | Karma článku: 23.96 | Přečteno: 723 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2580

Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...