Jak milovat sám sebe aneb další filipika proti dobrým radám

27. 02. 2013 16:00:00
Návodů, jak dosáhnout štěstí a lásky koluje internetem spousta. Jak jsem z reakcí čtenářů na svou filipiku proti návodům na štěstí zjistil, nejsem zdaleka sám, kdo z nich dostává především kopřivku. Povzbuzen zpětnou vazbou si tentokrát dovolím okomentovat návod jak začít milovat sám sebe...

Přiznám se, že jsem žádnou další filipiku psát nechtěl. Za všechno vlastně může reakce jedné mé čtenářky, která mi napsala:

Doporučuji nahlédnout do blogu kolegy: 13 praktických cest, jak začít milovat sám sebe
Narazila jsem na jeho text krátce poté, co jsem dočetla Tvoji filipiku a pobavila se dvojnásob při představě Tvých komentářů.

Věřím, že se pobaví(te) i při jejich čtení. Tučně jsou vybrané rady z výše uvedeného návodu, mé komentáře jsou pod nimi.

Oproti očekávání, mít se rád je snadné a přirozené.
Primárně vnímám tuto otázku z pohledu času. Obvykle nemám nejmenší problém mít rád své současné já. To naopak přímo zbožňuji a téměř nikdy nedělám nic, co by jej unavilo či nebavilo. O to více pak nenávidím všechna svá minulá já. Především za jejich lenost a nechuť k práci. Naštěstí existuje jednoduché řešení. Přesun úkolů na budoucí já.

Najděte si prostor pro to, co děláte rádi. Baví vás zpívat? Vařit? Luštit křížovky?
Řešením může být také záliby vhodně zkombinovat. Např. si při vaření zpívat křížovky.

Vnímejte své skutečné potřeby.
Ty vnímám. Problém vidím jinde. V ostatních lidech, kteří sobecky vidí jen ty jejich.

Dotýkejte se sami sebe.
Přiznám se, že jsem s tím měl v minulosti trochu problém, ale vše se vyřešilo, když jsem začal užívat Pedigree Pal. Mám po něm krásně lesklou a hebkou srst, která je příjemná na dotek.

Respektujte všechny své části.
Snažím se o to, ale jejich požadavky jsou často zcela protichůdné. Dovolte, abych popsal klasické dilema – zatímco nohy by nejraději zůstaly doma, z jater se mocně ozývá hlas, že se jim nechce tvrdnout doma (omlouvám se za tento starý, laciný vtip, ale po půlhodině marného vymýšlení něčeho originálnějšího jsem rozšířil sebe-lásku i na své čtenáře. Konkrétně pak lehce zoufalým zvoláním „Mějte mě rádi!“).

Všímejte si pozitivního záměru za chováním druhých. Ani druzí nikdy nejednají úmyslně zle.
Hanba na mou hlavu. Při nejbližší příležitosti se mu budu muset omluvit. Komu? Tomu dobrému muži se srdcem na dlani, jenž stál ve svém omšelém oděvu vedle bankomatu a v rukou svíral ceduli „pomohu vyťukat pin“.

Všímejte si toho, co máte na sobě rádi.
Proč je jen délka blogového příspěvku omezena... Stručně snad ale mohu říci tolik, že především mám na sobě rád svou schopnost nalézt krásu a pozitiva i v těch svých vlastnostech a rysech, kde ostatní vidí jen negativa.

Problémy vnímejte jako příležitosti k růstu.
Hrome, tady jsem se nějak zasekl a tento bod se mi nechce zlehčovat. Možná proto, že se mi neustále vybavuje mé vlastní životní motto „všechno zlé je k něčemu dobré“.

Děkujte. Děkujte za všechno. Děkujte pro vděčnost samotnou – vděčnost je krásný stav.
Děkuji za tento bod. Ano, jsem rád, když jsou mi lidé vděční. Proč je jen mezi lidmi vděku jako šafránu...

Pořiďte si kočku... Když vám projevují lásku, je v tom něco čistého a nezištného.
Kočku nemám, ale rodiče mají psa a protože žádné zvíře není schopno lidské falše, věřím, že to bude s čistotou jejich lásky podobné. Tedy alespoň náš pes je jí doslova prostoupen. Vždy přijde, položí mi hlavu na koleno a upře na mne své upřímné, láskyplné, hluboké psí oči... Vždy v čase oběda...

---

Všelijakých návodů a zaručených rad je na internetu spousta. Jejich společným rysem bývá často zvěstování „velkých pravd“, zjednodušování a nabídka snadného řešení. Vše je nezřídka podáno tak sladkobolně, že z toho teče med. Obecně jsem na jednoduchá řešení a naivitu poněkud alergický, proto jim obvykle nevěnuji pozornost.

Dovolím si přesto předpokládat, že řada z těchto ne-novinářských návodů je psána skutečně se srdcem na dlani a upřímnou touhou pomoci ostatním. Problém může být v tom, že od návodů a seznamů rad očekávám, že je sestavil skutečný expert. Ve skutečnosti se může jednat o rané dílo člověka, který hledá a tápe. Jakkoliv může být mnohdy výsledek této snahy naivní, bylo by hloupé sklouznout do čiré negace a výsměchu. Bylo by to stejné jako by mne někdo chtěl posuzovat na základě mých básnických pokusů. Kdysi se mi zdály téměř dokonalé, dnes by je nechtěla slyšet ani psycholožka...

Proto bych se chtěl také omluvit svému „kolegovi blogerovi“ Jirkovi, že jsem neodolal a vzal si jeho text na paškál. Věřím, že vycítí můj dobrý úmysl a odpustí mi. Osobně považuji jeho článek právě za takovýto produkt hledání, které je mi jako takové velice sympatické, protože kdo nehledá, jen stěží najde. A přestože nebudu jedním z nich, přeji mu, aby si našel své čtenáře, kteří mají podobné nahlížení na svět.

Podobně okomentovat by šlo téměř jakýkoliv návod, a to včetně skutečného desatera. Ono je poměrně snadné „chytit se“ jen části textu, případně jej lehce poupravit např. vynecháním věty a vytvořit z něj vtip či jej jinak znevážit. Určitě je to snazší než takový návod vytvořit, „jít se svou kůží na trh“ a vystavit se posuzování ostatních.

Proto mi dovolte, abych zakončil toto své pojednání veskrze pozitivně, naplnil jednu z uvedených rad a poděkoval. Poděkoval všem, kteří mi zvýší karmu...

Autor: Martin Bobek | středa 27.2.2013 16:00 | karma článku: 13.58 | přečteno: 617x

Další články blogera

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 727 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl umýt auto aneb Ona ani neví, s kým to má!

Únor jsem měl divný. Bezmezný strach o zdraví nejbližšího člověka mi dal najevo, že vlci v rouše beránčím jsou vlastně jen ubohou karikaturou, pro kterou není důležité se trápit. To hezké je blíž, než se může zdát.

3.3.2024 v 11:18 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 1595 |

Karel Trčálek

Slovácko je magický kraj, rád se tam ve svých minulých i budoucích životech vracím

Nejsem sám, koho Slovácko přitahuje doslova osudově. Tento kraj má v sobě něco, co jinde nenajdete, a pokud přece jen najdete, tak stěží...

3.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 204 | Diskuse

Helena Vlachová

Byl jednou jeden neslušný dům

Když si kupujete nový byt, v podstatě můžete kupovat zajíce v pytli. Realitní makléř se dušuje, že dům, v němž si kupujete nový byt, je velmi slušný, vždyť jeho většinu tvoří lidé důchodového věku a ti jsou lidé veskrze dobří.

2.3.2024 v 9:32 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 861 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Šikana od mazáků po odchodu důstojníků z kasáren

Se šikanou jsem se setkal poprvé v životě. Jsem vzteky bez sebe, že se musím krotit, abych někomu nenabouchal. V civilu bych neotálel, ale trestu na vojně bych se nevyhnul. Nasluhování jsem se chtěl vyhnout. Vojínu Čiperovi se

2.3.2024 v 8:05 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 545 | Diskuse

Ivan Pilný

Akce!

Titulek neodkazuje na volání režiséra při natáčení. Často se volá po nějakém vizionáři, který by měl odvahu a schopnosti vyvést nás ze současné neutěšené situace.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 355 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2581

Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...